Szkoła Podstawowa w Rachcinie posiada bogatą i długą historię. To sprzyjało kształtowaniu się wielu tradycji szkolnych, które kultywowane są do chwili obecnej.

Jedną z tych tradycji jest CHOINKA - impreza organizowana w Rachcinie od 1925 roku. Początkowo odbywała się kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia. Na program składały się: występy dzieci (jasełka) i paczki od Mikołaja. W okresie powojennym imprezę przeniesiono na pierwsze miesiące Nowego Roku. To sprawiło, że do prgramu imprezy dodano zabawę taneczną dla dzieci, która poprzedzała występy artystyczne i paczki. Do 1996 roku Choinki odbywały się w nieistniejącej już remizie strażackiej. W 1997 roku imprezę przeniesiono do Szkoły.

Tradycją szkoły są rozgrywane z okazji Dnia Dziecka mecze piłki nożnej między drużynami rodziców i dzieci (ojcowie - synowie). W 2009 r. po raz pierwszy odbył się mecz córki - mamy.

Z przedwojennych szkolnych tradycji wymienić należy jazdę konną wozami udekorowanymi kwiatami do Kościoła w Chełmicy każdego roku w dniu 3 maja z okazji Święta Narodowego, a  akże występy artystyczne dzieci szkolnych przy każdej rocznicy patriotycznej.